The Ancient Society of York Florists

           the oldest horticultural society in the world - founded 1768

Trophy Winners

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trophy Winners 2013

TROPHY

CLASSIFICATION

WINNER

APRIL due to an administrative error the April class winners are not available  
Leo Dixon Auricula  
Special Prize Auricula  
Special Prize Daffodils  
Bronze Medal Daffodils  
Special Prize Tulips  
Special Prize Primulas  
Special Prize Floral Art  
Pam Inns Floral Art  
Special Prize Baking  
Special Prize Handicrafts  
Pam Inns Floral Art, Most Points  
JULY    
Elizabeth Byworth Trophy best geranium or pelargonium Mr P Ridsdale
the ultra print Trophy best exhibit classes 7 to 38 Mr P Ridsdale
Miss Stobbs Pot Plants Mrs C Hollings
Digby Frank Sweet Peas Mr J Scruton
Silver Medal Sweet Peas Mr P Ridsdale
Top Vase flowers Miss B Wilson
Joan Byworth Cacti/Succulents Mrs C Hollings
Merrick (Chairman’s) Begonia Mr D Woodall
Wyvale Cut Flowers Mr & Mrs K Black
Mike Windass Floral Art Mrs J Clark
Trendall Memorial Trophy most points in Baking Mrs P Wilson
Wright & Harris Trophy most points in Handicraft Mrs S Barlow
Pam Inns Floral Art, - Most Points Joint Winners; Mrs C Clark & Mrs S Harrison
SEPTEMBER    
C Barnes Chrysanthemums, Best Vase Mr A Barker
Scruton Rose Bowl Chrysanthemums, Medium (class 12) Mr I Richardson
J & E Hewitson Chrysanthemums, Most Points Mr A Barker
Helliwell Dahlias Mr D Glover
Ware Memorial Dahlias, Poms Mr D Glover
Oscroft’s Trophy Dahlias, Large Mr D Bath
T Naylor Vegetables, Best Exhibit Mr K Houseman
Pam Inns Floral Art, Most Points Mrs S Harrison
the Featherstone Trophy most points in Baking Mrs P Wilson
NDS Silver Medal Best Dahlia exhibit Mr D Glover
NDS Bronze Medal 2nd Best Dahlia exhibit Mr S Wilson
Ernie Mason Memorial winner class 121, Onions Not awarded
Nancy Perrins Memorial winner class 74 (fruit) Mr T Thompson
NVS Plaque winner class 129 (tomatoes) Mr W Fairburn
NVS Silver Medal Vegetables, Best Exhibit Mr K Houseman
NCS Silver Medal Chrysanthemums, Best Exhibit Mr A Barker
NCS Bronze Medal 2nd best chrysanthemum exhibit Mr I Richardson
NCS certificate of merit 3rd best chrysanthemum exhibit Mr I Richardson
NOVEMBER    
Brotherton Silver Cup Chrysanthemums, Class 2 Not Awarded
Mary Woodcock Trophy Chrysanthemums, class 4 Not Awarded
ASYF Trophy Chrysanthemums, Best Vase Mr D Bath
C Milner Memorial Vegetables, Onions (class42) Mr J Dale
Alderson Memorial Vegetables, Potatoes, Best Exhibit Mr P Ridsdale
the Silk silver Cup Handicrafts, Most Points Mrs V Galvin
the Seed Trophy Baking, Most Points Mrs P Wilson
Pam Inns Floral Art, - Most Points Mrs S Harrison
NVS Silver Medal Vegetables, Best Exhibit Mr J Dale
NCS Silver Medal Chrysanthemums, Best Exhibit Mr D Bath
NCS Bronze Medal 2nd best Chrysanthemum exhibit Miss B Wilson
NCS Certificate of Merit Chrysanthemums,  3rd Best Exhibit Mr D Bath