The Ancient Society of York Florists

           the oldest horticultural society in the world - founded 1768

Trophy Winners

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trophy Winners 2014

TROPHY

CLASSIFICATION

WINNER

APRIL    
Leo Dixon Auricula not awarded
Special Prize Auricula Mr G Bracewell
Special Prize Daffodils Mr K Bowser
Bronze Medal Daffodils Mr K Bowser
Special Prize Tulips Mr K Bowser
Special Prize Primulas Mr T Atkinson
Special Prize Floral Art Mrs J Wyatt-Gunning
Pam Inns Floral Art Mrs J Wyatt-Gunning
Special Prize Baking Mrs P Wilson
Special Prize Handicrafts Mrs S Harrison
JULY    
Miss Stobbs Pot Plants classes 65 to 70 Mr P Ridsdale
Digby Frank Sweet Peas, class 41 Messrs Scruton & Wilson
Silver Medal Sweet Peas Messrs Scruton & Wilson
Trendall Memorial trophy Baking, most points Mrs P Wilson
Alyson Silver Trophy Handicrafts, most points Mrs M Thompson
Joan Byworth Cacti/Succulents  
Merrick (Chairman’s) Begonia not awarded
Wyvale Cut Flowers, classes 50 to 64 Mrs E Pennington
Mike Windass Floral Art, class 102 Mrs S Harrison
Pam Inns Floral Art, - Most Points Joint winners; Mrs D Wilson & Mrs J Wyatt-Gunning
SEPTEMBER    
C Barnes Chrysanthemums, Best Vase Mr I Richardson
Scruton Rose Bowl Chrysanthemums, Medium class 5 Mr I Richardson
Coronation Cup Chrysanthemums, Novices Not Awarded
Helliwell Dahlias Mr D Bull
Ware Memorial Dahlias, Poms Mr Lewis
Oscroft’s Trophy Dahlias, Large Mr D Bath
NDS Silver Medal Dahlias, best exhibit Messrs Scruton & Wilson
NDS Bronze Medal Dahlias, 2nd best exhibit Mr D Bull
T Naylor Vegetables, Best Exhibit Mr K Houseman
Pam Inns Floral Art, Most Points Mrs J Wyatt-Gunning
Arthur Metcalf Trophy winner of class 116 flower arranging Mrs J Wyatt-Gunning
the Featherstone trophy most points in Baking section Mrs P Wilson
Ernie Mason Memorial Vegetables, Onions Mr D Bull
Nancy Perrins Memorial winner of class 74 (fruit) Mr A Thompson
NVS plate best exhibit classes 109/110 (tomatoes) Mr A Thompson
NVS Silver Medal Vegetables, Best Exhibit Mr K Houseman
NCS Silver Medal Chrysanthemums, Best Exhibit Mr I Richardson
NCS Bronze Medal 2nd best exhibit Chrysanthemums Mr I Richardson
NCS Certificate of Merit 3rd best exhibit Chrysanthemums Mr A Barker
NOVEMBER    
Mary Woodcock Chrysanthemums, Incurves class 4 Mr Coulman
Brotherton Silver Chrysanthemums, Class 8 Not Awarded
ASYF Trophy Chrysanthemums, Best Vase Mr D Bath
C Milner Memorial Vegetables, Onions class 40 Mr J Dale
Alderson Memorial Vegetables, Potatoes, Best Exhibit Mr A Thompson
Pam Inns Floral Art, - Most Points Mrs J Clark
The Seed Trophy Baking most points Mrs P Wilson
NVS Silver Medal Vegetables, Best Exhibit Mr J Dale
NCS Silver Medal Best Exhibit Chrysanthemums Mr D Bath
NCS Bronze Medal 2nd best exhibit Chrysanthemums Mr S Wilson
NCS Certificate of Merit Chrysanthemums, 3rd Best Exhibit Mr P Ridsdale